انار ,سروعلیا ,بودن، ,روستای ,روستای سروعلیا ,باغات روستای ,باغات روستای سروعلیا

می‌گویند قدمت این میوه، به ۴ هزار سال قبل برمی‌گردد؛ میوه‌ای که سوغات ایرانی‌ها بوده و از اینجا، به هند و سپس به آفریقای شمالی، چین، اروپا و آمریکا رفته؛ در سوره الرحمن قرآن کریم- آنجا که وصف بهشت و میوه‌های بهشتی آمده- از انار هم نام برده‌اند؛ یک میوه خوش‌آب و رنگ شفابخش که انگار، هر دانه‌اش دوای دردی است.

شاید به همین خاطر بعضی‌ها اعتقاد داشتند که در میان دانه‌های انار، حتماً یک دانه بهشتی است و اگر روز جمعه یک انار کامل را طوری بخورند که حتی یک دانه‌اش هم زمین نیفتد، آن دانه از بهشت‌آمده را خورده‌اند. واژه‌های انار، هنار و نار، از القاب پارسی است. انگلیسی زبان‌ها اما انار را از روی معادل یونانی‌اش به معنی «سیب پرهسته» ترجمه کرده‌اند.

با شروع ماه آبان برداشت انار از باغات روستای سروعلیا شروع شده است. پیش بینی می شود امسال بیش از 200 تن انار از باغات روستای سروعلیا برداشت شود. انار این منطقه دارای خصوصیاتی بسیار خوبی است که باعث متمایز شدن آن از سایر مناطق استان یزد شده است، پردانه بودن، آبدار بودن، خوشمزه بودن، داشتن پوست نازک و ماندگاری طولانی مدت از جمله مزیت های انار روستای سروعلیا می باشد.

 

منبع اصلی مطلب : روستای سرو بالا
برچسب ها : انار ,سروعلیا ,بودن، ,روستای ,روستای سروعلیا ,باغات روستای ,باغات روستای سروعلیا
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : آغاز شروع انارچینی درروستای سروعلیا شنبه 1 آبان